Opinia dotycząca analizy finansowo ekonomicznej.doc

(49 KB) Pobierz
Opinia dotycząca analizy finansowo ekonomicznejWytwórnia Kostki Drogowej Krakówwygenerowana automatycznie przez iBiznesPlan Pr

Opinia dotycząca analizy finansowo ekonomicznej
Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków
wygenerowana automatycznie przez iBiznesPlan Pro

1.                    Informacje Ogólne

Analiza finansowo ekonomiczna przedsięwzięcia inwestycyjnego Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków została opracowana dla okresu od roku 1995 do roku 2000. Walutą analizy jest PLN.

2.                    Parametry Opłacalności

Przy założonej w analizie stopie dyskontowej równej 12.0 % inwestycja charakteryzuje się następującymi parametrami opłacalności:

·                                        zaktualizowana wartość netto [NPV] wynosi 995,358.88 PLN,

·                                        wewnętrzna stopa zwrotu [IRR] wynosi 38.609 %,

·                                        okres zwrotu inwestycji wynosi 3 lata.

Przedsięwzięcie inwestycyjne Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków jest opłacalne z punktu widzenia kryteriów NPV i IRR. Wartość NPV jest większe od zera, natomiast wartość IRR jest większa od wartości stopy dyskontowej.

3.                    Przepływy Pieniężne

Analiza przepływów pieniężnych wykazuje, że w 8 miesiącu pierwszego roku projekcji wystąpi ujemne saldo przepływów pieniężnych w wysokości 43,278.57 PLN. Jest to niekorzystne zjawisko, które wskazuje, że firma może mieć trudności z bieżącą działalnościa w początkowym okresie istnienia. Jednak salda przepływów rocznych są dodatnie w całym okresie eksploatacji, co wskazuje na prawidłowe planowanie przedsięwzięcia.

4.                    Rachunek Zysków i Strat

Analiza rachunku zysków i strat wykazuje, że w 7 miesiącu pierwszego roku projekcji wystąpi strata netto w wysokości 11,044.00 PLN. Ponieważ we wszystkich okresach rocznych inwestycja wykazuje zysk netto, świadczyć to może o przejściowych trudnościach w momencie startu przedsięwzięcia.

5.                    BEP

Obliczanie progu rentowności ma głównie zastosowanie w ocenie expost. Analiza ex-ante, która została załączona do niniejszego biznes planu może być obarczona dużym prawdopodobieństwem wystąpienia znacznych różnic w przyszłości w stosunku do obliczonych w prognozie BEP. Wynika to z faktu, że każda zmiana planowanej struktury asortymentowej może zasadniczo wpłynąć na wielkość progu rentowności. Z faktu załączenia analizy progu rentowności do biznes planu wynika, że inwestycja charakteryzuje się jednorodnym asortymentem produktów. W pierwszym roku produkcji wartość BEP wynosi 54 %, natomiast w drugim roku produkcji BEP wzrasta do wartości 69 %. Jest to sygnałem o możliwiości wystąpienia niekorzystnych relacji pomiędzy przychodami, a kosztami.

6.                    Analiza Wskaźnikowa

Analiza wskaźnikowa stanowi główny instrument interpretacyjny sprawozdań finansowych umożliwiający ustalenie faktów i zjawisk ekonomicznych wywierających wpływ na działalność przedsiębiorstwa i osiągnięte rezultaty finansowe. Dla właściwej interpretacji każdy wskaźnik musi być porównywany do punktu odniesienia. W przypadku niniejszego biznes planu tym punktem odniesienia są kolejne okresy czasowe. Analiza wskaźnikowa Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków zawiera wskaźniki dotyczące różnych aspektów działania firmy.

Pierwszą grupą wskaźników są wskaźniki płynności (wypłacalności krótkoterminowej) do których należą wskaźniki płynności: bieżącej, szybkiej i podwyższonej.

Wskaźnik Płynności Bieżącej (ang CR current ratio) jest traktowany jako wskaźnik bezpieczeństwa, mierzący płynność środków, czyli zdolność do regulacji zobowiązań. Jego poziom zależy od szeregu czynników, wśród których najważniejsze to: specyfika branży, aktualna sytuacja makroekonomiczna oraz obowiązująca w firmie strategia finansowania krótkoterminowego. W pierwszym roku produkcji wartość CR wynosi 3.31. Może to oznaczać (CR > 2), że firma utrzymuje zbyt dużo środków obrotowych w stosunku do wymagalnych zobowiązań. Wysoki poziom wskaźnika informuje o spadku udziału zobowiązań bieżących w finansowaniu firmy. W drugim roku produkcji wartość CR wynosi 2.88. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego. W tej sytuacji firma powinna zmniejszyć stan środków obrotowych i uwolnione z tego tytułu środki pieniężne zainwestować w bardziej efektywne przedsięwzięcia. W żadnym okresie rocznym CR nie przyjmuje wartości z optymalnego przedziału od 1.2 do 2.

Chcąc otrzymać bardziej dokładną informację na temat płynności finansowej firmy został obliczony Wskaźnik Płynności Szybkiej (ang. QR quick ratio). QR określa zdolność firmy do natychmiastowego spłacania zobowiązań krótkoterminowych i kredytów krótkoterminowych. W pierwszym roku produkcji wartość QR wynosi 2.23. Zbyt wysokie wartości wskaźnika (QR > 1.5) mogą świadczyć o złej strukturze finansowania działalności firmy. W szczególności może to oznaczać nadmiar środków pieniężnych na rachunku lub ( i ) zbyt wysoki poziom należności. W drugim roku produkcji wartość QR wynosi 2.19. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego. W żadnym okresie rocznym QR nie przyjmuje wartości z optymalnego przedziału od 1 do 1.5.

Drugą grupą wskaźników są wskaźniki rentowności do których należą wskaźniki rentowności: majątku obrotowego, sprzedaży, kapitału własnego oraz dynamika zysku netto.

Wskaźnik Rentowności Sprzedaży Netto mierzy zyskowność firmy po uwzględnieniu wszystkich wydatków, czyli tą część przychodów, która zmienia się na zysk. Wskaźnik RSN powinien być w pierwszej kolejności porównywany z analogicznymi wskaźnikami innych firm w branży. Im wyższa jest wartość wskaźnika, w tym w porównaniu z innymi firmami w branży, tym pozycja firmy jest lepsza, bo działa ona coraz efektywniej. W pierwszym roku produkcji wartość wskaźnika RSN wynosi 14.36 %. Wartość wskaźnika RSN z przedziału od 5 % do 15 % może oznaczać, że firma będzie znajdowała się w fazie przejściowej, co niekorzystnie może wpływać na pozycję firmy w branży. W drugim roku produkcji wartość wskaźnika RSN wynosi 9.24 %. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego.

Wskaźnik Rentowności Kapitału Własnego (ang. ROE return of equity) odzwierciedla efekty działalności firmy w przeliczeniu na jednostkę zaangażowanego kapitału. Wzrastający w kolejnych okresach poziom tego wskaźnika świadczy o wyższej efektywności zaangażowanego kapitału i jest sygnałem potwierdzającym właściwe wykorzystnie przez firmę posiadanych zasobów. W pierwszym roku produkcji wartość wskaźnika ROE wynosi 61.36 %. Wartość wskaźnika ROE powyżej 15 % może być potwierdzeniem, że firma prawidłowo gospodaruje posiadanymi zasobami. Ta informacja jest szczególnie ważna dla właścicieli firmy. W drugim roku produkcji wartość ROE wynosi 47.94 %. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego.

Dynamika Zysku Netto to relacja zysku netto danego roku do zysku netto roku poprzedniego. Dynamika pozwala ocenić możliwości rozwojowe firmy w przyszłości. W drugim roku produkcji Dynamika Zysku Netto wynosi 50.07 %. W trzecim roku produkcji Dynamika Zysku Netto wynosi -31.68 %. Pomimo, że dynamika zysku zmniejsza się, w dalszym ciągu obserwujemy korzystne tendencje. Wysoka wartość dynamiki zysku w pierwszym okresie zwykle jest wynikiem szybkiego dochodzenia do zdolności produkcyjnych po okresie startu.

Trzecią grupę wskaźników analizy wskaźnikowej stanowią wskaźniki efektywności (obrotowości lub sprawności) do których należą wskaźniki: poziomu kosztów, dźwignia aktywów, rotacji aktywów, rotacji majątku trwałego.

Wskaźnik Poziomu Kosztów to relacja kosztów uzyskania przychodów do przychodów z całokształtu działalności. Poziom tego wskaźnika musi kształtować się poniżej 100 %. Im mniejsza wartość tego wskaźnika, tym warunki funkcjonowania firmy są lepsze. W pierwszym roku produkcji PK wynosi 76.07 %. Wskaźnik PK kształtuje się na poziomie poniżej 100 %, co jest pozytywnym sygnałem świadczącym o korztystnych relacjach w sferze działalności operacyjnej. W drugim roku produkcji PK wynosi 84.59 %. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się korzystny trend z okresu poprzedniego.

Wskaźnik Rotacji Aktywów (ang. AT Assets Turnover) pokazuje, ile razy firma jest w stanie obrócić posiadanym przez siebie majątkiem. Wartość wskaźnika zależy od specyfiki branży. Niski poziom charakteryzuje firmy przemysłowe o wysokiej kapitałochłonności. Wysoki spotyka się zaś w przemysłach o dużym udziale pracy ludzkiej w procesach produkcyjnych i o niskim zaangażowaniu kapitałów. W pierwszym roku produkcji wartość wskaźnika AT wynosi 0.76. Wartość AT poniżej 1.7 może być sygnałem niskiej efektywność wykorzystania majątku firmy w przyszłości. W drugim roku produkcji wartość AT wynosi 1.55. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego.

Wskaźnik Rotacji Majątku Trwałego obrazuje stopień efektywności wykorzystania środków trwałych w firmie. Wskaźnik ten informuje ile razy sprzedaż netto jest wyższa od środków trwałych zaangażowanych w działalność firmy. Im dłuższy okres użytkowania majątku trwałego, a więc mniejsza jego wartość netto, tym wskaźnik może okazać się korzystniejszy. Poziom tego wskaźnika jest wrażliwy na zmiany w zasobach majątku spowodowane działalnością inwestycyjną. W pierwszym roku produkcji wartość wskaźnika RMT wynosi 0.95. Wartość RMT poniżej 5 może być sygnałem, że firma dysponuje majątkiem trwałym, który jest w niskim stopniu zamortyzowany. Oznacza to, że firma dysponuje dużymi zdolnościami rozwojowymi. W ostatnim roku produkcji 2000, który obejmuje biznesplan Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków wartość RMT wynosi 4.89. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego.

Czwartą grupą stanowią wskaźniki zarządzania długiem (wypłacalności długoterminowej) do których należą wskaźniki: ogólnego zadłużenia, pokrycia obsługi długu i zdolności spłaty odsetek.

Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia przedstawia strukturę finansowania majątku firmy, czyli tą część aktywów firmy, które stanowi zadłużenie. Wskaźnik ten odzwierciedla również możliwości finansowe firmy do spłaty zobowiązań, jakie zostały zaciągnięte w danym okresie. W pierwszym roku produkcji wartość wskaźnika OZ wynosi 82.22 %. Wartość wskaźnika OZ powyżej 70 % może być sygnałem, że firma będzie miała trudności z brakiem środków w swoim majątku na pokrycie bieżących zobowiązań - podwyższone ryzyko finansowe spowodowane bardzo prawdopodobną możliwością utraty zdolności do spłaty zadłużenia. Taka wartość OZ może również wskazywać, że w firmie występuje wysoki poziom zadłużenia. Im wyższy poziom tego wskaźnika, tym wyższy poziom zadłużenia. Zbyt wysoki poziom wskaźnika ogólnego zadłużenia może wzbudzać zastrzeżenia co do wiarygodności finansowej firmy. W drugim roku produkcji wartość OZ wynosi 70.05 %. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego.

Wskaźnik Pokrycia Obsługi Długu informuje, ile razy zysk z działalności firmy pokrywa roczne spłaty kredytu długoterminowego wraz z odsetkami. Wysokość tego wskaźnika zależy od kondycji finansowej firmy i powinna być większa od jedności. W pierwszym roku produkcji wartość wskaźnika POD wynosi 22.49. Wartość wskaźnika POD powyżej 3 może być równoznaczny ze zmniejszeniem się ryzyka związanego z udzieleniem firmie kredytu. W drugim roku produkcji wartość POD wynosi 1.71. Wartość wskaźnika POD z przedziału od 1.2 do 3 świadczy o jego zadowalającym poziomie. Jego wartość jest zbliżona do minimalnego poziomu 2.5 akceptowanego przez Bank Światowy.

Wskaźnik Zdolności Spłaty Odsetek (ang. TIE times interest earned) określa wielokrotność wygospodarowanej przez firmę nadwyżki finansowej nad kosztami obsługi kredytów i pożyczek. Sytuacja jest tym korzystniejsza, im wyższa jest wartość wskaźnika. Ryzyko kredytodawców rośnie wraz ze spadkiem wskaźnika. W drugim roku produkcji wartość wskaźnika TIE wynosi 4.36. Wartość wskaźnika TIE powyżej 2 jest pozytywnym sygnałem. Wysoka wartość wskaźnika świadczy, że tylko niewielka część nadwyżki finansowej oddawana jest kredytodawcom. Dla kredytodawców oznacza to, że ich ryzyko związane z udzielonymi kredytami jest niewielkie. W trzecim roku produkcji wartość TIE wynosi 2.17. Tak więc w kolejnym okresie potwierdza się tendencja z okresu poprzedniego.

Dodatkowo została przeprowadzona analiza wagowa wyników opinii, przy czym najwyższy priorytet wagowy został nadany NPV i przepływom pieniężnym. W wyniku analizy wagowej przedsięwzięcie Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków uzyskało 27 pkt. na 45 punktów możliwych. Uzyskanie przez analizę ponad połowy możliwych do uzyskania punktów należy uznać za wynik dobry świadczący o dużych potencjalnych możliwościach przedsięwzięcia.

Powyższa opinia analizy finansowo ekonomicznej Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków obejmuje najbardziej istotne elementy analizy: parametry opłacalność przedsięwzięcia, przepływy, rachunek zysków i strat, próg rentowności oraz analizę wskaźnikową. W opinii poddano interpretacji wyniki analizy, koncentrując się w większości przypadków na początkowej fazie projekcji (2-3 pierwsze lata). Opinia została wygenerowana automatycznie, tak więc powinna być traktowana jako narzędzie wstępnej oceny przedsięwzięcia Wytwórnia Kostki Drogowej Kraków.

autor: Witold Witecki PUH W & W

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin